Seletage lollile teravussügavust!

Fotofoorum - koht arutlemaks kõige üle mis fotograafiaga seotud.
Vasta
ompalompa

Seletage lollile teravussügavust!

Postitus Postitas ompalompa »

Kas ma olen õigesti aru saanud et teravussügavus oleneb ava suurusest, ja suure avaga (nt.1,8) on pildil kõik terav, ja väikse avaga (nt. 22) on pildil vaid üks punkt terav- millele on fokuseeritud ja kõik selle ümbert udune?
Ja kas kui öeldakse, et teravussügavus on suur, siis tähendab, et pildil on terav kõik, ning teravussügavus on väike, kui pildil on terav vaid väike detail?
Minikon
Postitusi: 20
Liitunud: 01 Sept 2009 14:24

Re: Seletage lollile teravussügavust!

Postitus Postitas Minikon »

avaga on vastupidi. aga proovi mängida sellel lehel, saad selgemaks

http://www.dofmaster.com/dofjs.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ompalompa

Re: Seletage lollile teravussügavust!

Postitus Postitas ompalompa »

Lahtise avaga hoopis üks detail terav ja taust udune?
Siis ma olen kõigest valesti aru saanud... Mulle tundus loogiline just vastupidi. Ja on siiani loogikavastane et väikse avaga saab kõik terav olla... :S
ex-ex-enn

Re: Seletage lollile teravussügavust!

Postitus Postitas ex-ex-enn »

miks sinuarvates inimesed silmi kissitavad, kui tahavad paremini näha?
ompalompa

Re: Seletage lollile teravussügavust!

Postitus Postitas ompalompa »

Vat ei oska öelda, sest mina ei näe silmi kissitades paremini.
ex-ex-enn

Re: Seletage lollile teravussügavust!

Postitus Postitas ex-ex-enn »

küll sa näed, lihtsalt sa kissitad alateadlikult sellest endale aru andmata.

aga kissitavad sellepärast, et ava vähendada ja teravust suurendada.
Kasutaja avatar
anton
Postitusi: 498
Liitunud: 24 Nov 2008 18:28
Kontakt:

Re: Seletage lollile teravussügavust!

Postitus Postitas anton »

asi on kaugustes. kaamera fokuseerib mingile kaugusele, mitte punktile. ta kasutab selleks mingist punktist saadud infot, see on teravuspunkt. aga kui ta teravustab sellele punktile, siis on terav köik, mis on sama kaugel, olgu vöi kaadri teises servas. teravussügavus määrab selle kui palju kaugemal ja kui palju lähemal sellest punktist vöi kaugusest olevad objektid teravad on. lai ava/väike f-number tähendab, et teravusulatus on kitsas. kitsas ava/suur f-number tähendab, et terav on köik lähiplaanist taustani.

teiseks möjutab teravussügavust fokusseerimiskaugus, kui teravusatav objekt on väga lähedal, siis on teravussügavus väga kitsas. kui teravustatakse 100 meetri kaugusele , siis ulatub terav ala päris kaugele ette ja tahapoole.

kolmandaks möjutab teravussügavust fookuskaugus (suum). lainurga puhul teravussügavus laiem, teleobjektiivi puhul kitsam.

kolme teguri koosmöjul, kui pildistada 180mm makroobjega poole meetri kauguselt F2,5 avaga on terav ala ajalehepaberi laiune, kui 18mm lainurgaga teravustatakse 200 meetri kauguse metsa peale ja kasutatakse ava f19, siis on terav köik alates meetri kauguselt kuni kuuni välja
popp on see, milleks sa muutud, kui sa ei tea, kes sa oled
ompalompa

Re: Seletage lollile teravussügavust!

Postitus Postitas ompalompa »

Tänud Anton! Küll sina oled üks tark mees! :)
ex-ex-ennule vaidleks siiski vastu, vat ei näe. Paar kuud tagasi silmaarsti juures kontrollis käieski kissitasin arsti soovitusel, et ehk siis näen sellele tähtede-numbrite tahvlile paremini, aga siis ei näinud üldse midagi. Ju ma siis olen mingi looduse anomaalia.

PS: mulle see foorum meeldib. Paistab, et siit saab asjaliku nõu, samas sõimu pole veel leidnud siinsetest vastustest kellegile.
Väga asjalik koht, varsti olen kindlasti uute küsimustega tagasi siin. :)
Vasta