1. leht 1-st

Filtrit

Postitatud: 06 Sept 2014 15:51
Postitas Platea87
Kas keegi oskab öelda, milline on hea filter öiseks pildistamiseks. Endal kaamere nikon d3300

Re: Filtrit

Postitatud: 06 Sept 2014 15:59
Postitas Whitesnake
Kohvifilter.

Re: Filtrit

Postitatud: 06 Sept 2014 16:39
Postitas Külaline
Tundub, et päevaseks pildistamiseks on sul juba hea filter olemas. Vot öine on risti vastupidine.

Re: Filtrit

Postitatud: 06 Sept 2014 21:24
Postitas silver
Öösel ei ole vaja üldse filtrit kasutada. Võin noh, teatud tingimustel on vaja:
a) Kui ei oska muuta valge tasakaalu / pildistada RAW faili või hoopis tahad asja keerulisemaks teha, siis keera ette valgetasakaalu balansseeriv filter (enam eriti saadaval pole, kasutati pigem filmiajastul).
b) Tahad suure sära valgusallika ümber ajada, siis Star tüüpi filter (saadaval 4,6, 8 ja ekstreemjuhtudel 16 harune filter). Tegu on pigem '90 moeröögatusega, millel praktilist väärtust tegelikult pole.
c) Neutraalhall filter (ikka vähemalt 10 stopine), et minutist säriaega ajada tunni peale. Kui juba valgust vähe, siis keeraks selle üle võlli, eks?

Kui nüüd ausalt rääkida, siis öösel pildistamiseks (sõltuvalt situatsioonist) on vaja:
a) Kaamerat. Peegel- või hübriidkaamera, millel oleks korralik manuaalrežiimi kasutamise võimalus ning distantspäästiku tugi. Kui kompaktkaamera, siis jäta punkt B vahele.
b) Objektiiv kaamera ette. Miski peab ikkagi valguse kaamerasse suunama. Sõltuvalt kerest, mürataluvusest kõrgel tundlikkusel ning pildistamise eesmärkidest, on soovituslik ikkagi kasutada pigem valgusjõulisemaid (suurema avaga, nt f/1,4) toru. See kehtib portree puhul. Maastik - pigem kinnisema avaga, kompenseerida tundlikkuse või säripikkusega. Taevakehad? Aja ISO üles ja ikka f/5-f/8 juures.
c) Statiiv. Head statiivi on vaja. Töökõrgus ei ole nii määrav, kui kaamera stabiilsus (ehk siis statiivi jäikus).
d) Distantspäästik - see on parim viis kaamera stabiliseerimiseks. Seaded paika, vajutad päästikul nuppu (peegli eellukustus+väike viivis ainult boonuseks siinkohal). Selega saavutad seda, et kaamera on stabiilne sellest hetkest, kui säritus algab.
e) Ideed või visiooni, mida ja kuidas pildistada.
f) Kange kohvi - öösel peab ärkvel ka püsima.
g) Palju aega ja kannatust!

Sinu kaamera puhul, varu aega ja kannatust. Muretse korralik statiiv ning ka distantspäästik ja vaata internetist juhiseid, kuidas öösel pildistada.

Re: Filtrit

Postitatud: 07 Sept 2014 22:22
Postitas Läku
Infrapunafilter. Infrapunases spektris näeb pimedas.

Re: Filtrit

Postitatud: 08 Sept 2014 07:10
Postitas Platea87
Tänud info eest, üks soovitas mingit halli filtrit, et muidu ei ole mötet pildistada, seepärast tulin siia üleküsima :D

Re: Filtrit

Postitatud: 08 Sept 2014 08:34
Postitas silver
Läku kirjutas:Infrapunafilter. Infrapunases spektris näeb pimedas.
Palun ära räägi asjadest, millest sa ei tea. Eks!

Infrapunafilter eemaldab 99,9% nähtavast valgusest ning laseb endast läbi ainult spetsiifilise lainepikkuse. Nt R72 filter blokeerib alates 720nm lainepikkusest; saadaval on neid alates R61'st, lõpetades R100'ga.
Öösel on niigi vähe valgust, seega IR valguse osa on juba kordades väiksem, mistõttu sellise filtriga ei ole midagi peale hakata. Ainuke aeg & koht, kus sa seda kasutada praktiliselt saad, on keset päeva päikselise ilmaga (kus IR spektris oleva valguse hulk kõige intensiivsem).

Teema algatajale - hall filter ehk neutraalhall filter teeb ainult ühte asja - vähendab sensorile jõudvat valgust. Seda sama saab teha ka ava kinni keerates jne, kuid öösel pildistades on ikkagi vaja rohkem valgust läbi lasta, mitte vähem.

Re: Filtrit

Postitatud: 08 Sept 2014 12:01
Postitas Läku
Aga on infrapunakaamerad- ja binoklid just spetsiaalselt öövaatlusteks!

Re: Filtrit

Postitatud: 08 Sept 2014 12:29
Postitas silver
Läku kirjutas:Aga on infrapunakaamerad- ja binoklid just spetsiaalselt öövaatlusteks!
No halloo, need on kaks erinevat asja. See on umbes sama hea, kui võrrelda mopeedi kosmosesüstikuga. Mõlematel on mootor ja liiguvad edasi, seega sama kasutusotstarve ja tööpõhimõte, eks?

Infrapunakaamerad, millega mõõdetakse soojuskadu/otsitakse kadunud inimesi jms, töötavad hoopis teisel lainepikkusel ning nende "pildiprotsessor" muudab kinnipüütava kiirguse inimese jaoks arusaadavasse vormi (soojem, külmem jne; tegelikult on IR spektris oleva kiirguse intensiivsus). Ehk need töötavad siiski IR spektriosas (laias laastus 700-1000 nm lainepikkusega). Võrdluseks fotoaparaadi CCD/CMOS/Foveon jms sensorid - vahemikus 400-800 nm (nähtav valgus).

Öövaatlusseadmed (need mida sa filmides näed, tavaliselt roheline pilt; k.a. öövaatlusbinoklid) püüavad kinni selle vähese nähtava valguse ning ka NIR (near infrared light, ehk et IR spektri alguses oleva valguse) ning võimendavad seda üles, filtreerivad ning parendavad pilti. Kuid siiski, fotograafiast on asi ikka väga kaugel.