1. leht 1-st

Statiiviga pildistamine õhtul õues

Postitatud: 12 Okt 2009 16:44
Postitas Deff
Küsin natuke nõu, enne kui lähen oma aparaati kruttima :) Ostan lähipäevadel statiivi ja siis tahaks minna õhtul välja pildistama, nt tuledes linna, tuletorni meres päikeseloojangu ajal ja muid selliseid asju. Või äkki on need objektid liiga keerulised ja peaksin alustama millestki lihtsamast? Kaameraks on mul NikonD80 ja objektiivid 18-135mm ja 50mm. Statiivilt ma kunagi pildistanud ei ole ja distantsipäästikut mul ka ei ole. Kumma objektiivi soovitate ette panna? Ja mida üldse kaameral kruttima hakata? Praegu olen pildistanud ainult programmiga A, aga siis vist peaksin proovima programmiga M ? Soovin et pildid oleksid hea kvaliteediga, mitte udused ja loomuliku valgusega. Igasugused nõuanded ja ettepanekud on teretulnud.

Re: Statiiviga pildistamine õhtul õues

Postitatud: 12 Okt 2009 17:19
Postitas anton
objektiiv vali selle järgi, millist vaatenurka vaja on. 50mm objektiivil on parem pildkvaliteet, nii et selle vaatenurga puhul kasuta seda.

iseenesest saab pildistada ka A programmiga, aga siis peaks kindlasti tutvust tegema särikompensatsiooniga, kuna töenäoliselt hakkab ta tavaseades pisut üle säritama. M resiimis mängib särikompensatsiooni skaala soovitaja rolli.

kui pildistad üldvaateid mitte üksikut väiksemat objekti, siis pane ava kinni, vähemalt 8 kuni 11. avasid, mis on väiksemad kui 16 soovitan vältida, kuna nendega kaasneb peene detaili kadu.

kui pulti ei ole, siis pane kaamera aegvötte peale, viivituseks vöib olla 2sek. muidu vöib päästikule vajutamine statiivist hoolimata kaamerat liigutada.

öösel venivad särid sel kombel vabalt 30 sekundi kanti. ISO hoia nii madalal kui saad, las see säriaeg venib, ega öö eest ära ei jookse.

vöttenurga valikul soovitan vältida kaadris olukorda, kus mingit ala valgustab suhteliselt intensiivne valgus (tugev valgusallikas, nt majakas vöib olla, aga ei tohiks olla pinda millele ta lähedalt ja tugevalt peale paistab), samas kui enamus kaadrit on sellega vörreldes tunduvalt hämaramas. kontrast on lihtsalt liiga suur ja kaamera ei saa sellegi nii hästi hakkama kui inimsilm.

pigem vöiks säritada heledamate alade järgi, et vältida ülepölemist. varjudest saab veel pisut detaili välja tuua, aga ülepölenud aladelt ei saa midagi tagasi tuua

Re: Statiiviga pildistamine õhtul õues

Postitatud: 23 Okt 2009 10:56
Postitas melsu
kui distantspäästikut ei ole, siis ajab asja ära ka viitpäästik. Kasutan ka ise seda varianti.

Re: Statiiviga pildistamine õhtul õues

Postitatud: 23 Okt 2009 10:59
Postitas Külaline
Vabandan, ei lugenud eelmist postitust läbi, kuid veel üks asi. Katsu leida K. Allikvee poolt kirjutet raamat "Säritusest fotograafias" lk. 77 leiad tabeli ööpildistamiseks.

Re: Statiiviga pildistamine õhtul õues

Postitatud: 23 Okt 2009 12:24
Postitas melsu
Panin selle tabeli internetti ka rippuma: http://www.hot.ee/melsu/S2ritabel-66seks.pdf

Re: Statiiviga pildistamine õhtul õues

Postitatud: 23 Okt 2009 12:55
Postitas silver
Üldjuhul olen mina manuaalreziimis käinud. Kui distantspäästikut kaasas ei olnud ja statiiv natuke kõikuvam siis lasin oma kaameral 12sek viivise ja peegli eellukustusega (igivana Pentax mille peegel liiga suure kolksuga käib). Säristan tavaliselt paar proovipilti, sõltuvalt objektist (kaamera enda särimõõtemehhanismid ei saa nii pimedas hakkama).
Kui distantspäästikut kasutan siis ikka peegeli eellukustus ja 2sek viivis (turvalisem).

Samas kaameratel lõppeb säriaeg 30sek'iga. Ehk kui pildistad väga pimedas või taevast siis BULB reziimis oleks natuke mugavam kasutada päästikut millel oleks ka lukustusmehhanism.

Re: Statiiviga pildistamine õhtul õues

Postitatud: 23 Okt 2009 13:34
Postitas melsu
Osade kaamerate BULB peaks ka nii töötama, et esimese vajutuse peale teeb katiku lahti ja järgmise peale paneb kinni...

Re: Statiiviga pildistamine õhtul õues

Postitatud: 23 Okt 2009 13:48
Postitas silver
jah, osadel. Aga siis jälle teatud häda, kui statiiv pehmem on siis iga vajutus liigutab kaamerat.

(NB: mina eelistan sellistes tingimustes alati distantspäästikut; statiivi kasvõi asendan oakotiga)