1. leht 1-st

värvid

Postitatud: 04 Veebr 2011 15:31
Postitas kleenu
tere. mul on selline veits rändom küsimus, aga mureks on see, et kui teen oma nikoniga pilte, siis kaameras on pildid kõik väga ilusad ja erksate toonidega, kuid kui panen pildid arvutisse, on nad ikka palju-palju tuhmimad ja "elutud". ei saa enam ise ka aru, kas on viga siis läpparis või kaameras või milleski muus? ehk keegi oskab mingit nõu anda, aitähhh.

Re: värvid

Postitatud: 04 Veebr 2011 16:18
Postitas ex-ex-enn
pildistad adobe rgb värviruumis ja arvutiks windowsi masin ja seegi kalibreerimata displeiga?

Re: värvid

Postitatud: 04 Veebr 2011 18:44
Postitas kleenu
mm..võib-olla. kuidas ma need asjad tipptopp funkama saaksin?

Re: värvid

Postitatud: 04 Veebr 2011 19:50
Postitas ex-ex-enn
1) adobe rgb on iseenesest ok, kuid omab mõtet kasutada ainult siis, kui pildistad jpg ja trükid selle suure printeriga suurelt paberile. srgb on laiemalt ühilduv ekraanil, veebis ja minilaboris.
adobe rgb annab veidi paremini värve edasi, kuid sisuline vahe on siiski suht väike.
ja raw pildistamisel on ainus oluline parameeter õige säri, igasugune värviruum või valgebalanss tekitatakse alles arvutis.
2) windows ei toeta opsüsteemi tasandil värvihaldust, vaata pilte värvihaldust toetava tarkvaraga või osta mäkk.
3) ja loomulikult oleks mõistlik sõltumata sellest, kuidas sa lahendad kaks esimest punkti, süsteem ära kalibreerida. kalibraatorid maksavad alates mõnest tuhandest kroonist aga neid saab ka rentida või kalibreerimine teenusena tellida.

Re: värvid

Postitatud: 05 Veebr 2011 14:59
Postitas Luik
Kaameral ju palju väiksem ekraan. Igat vajalikku pilti tuleks ikka arvutis turgutada.

Re: värvid

Postitatud: 05 Veebr 2011 15:33
Postitas Luik
Minu arvates väga hea lugemine taolise teema kohta: <http://marvetaarium.uniprint.ee/pilditootlus>

Re: värvid

Postitatud: 05 Veebr 2011 20:56
Postitas kleenu
Tänud Luik selle lingi eest, kindlasti on sellest palju abi!
aga ikkagi, see veits närib seest, sest kui ma oma vana kompaktkaamera (Olympus) pildid arvutisse laadisin, olid värvid ikka enamjaolt samasugused, mis kaamera ekraanil. aga praegu on ikka küll erinevus nii suur, et jube. ja kõiki pilte ei jõua ju photoshoppida ka. kas mingi pixlite arvu vähendamine võib aidata? või miskit muud saaksin kaamera seadistustes muuta?

Re: värvid

Postitatud: 06 Veebr 2011 10:43
Postitas Luik
Proovi neid seadistusi ja vaata kas on erinevus. Kui ei ole, on kaamera tuksis.
Menüüst: Set Picture Control ja siis Standard, Neutral, Vivid. Vivid peaks andma nendest kõige erksamad värvid.
Veel saab laadida Nikoni kodulehelt lisapildikontrolle (Landscape, Portrait...)

Re: värvid

Postitatud: 06 Veebr 2011 20:11
Postitas kleenu
mul on kaameraks D3100 ja ostetud sai see detsembri keskpaigas, nii et see tunudb kuidagi ebaloogiline, et ta saaks juba tuksis olla, kuna ma olen teda ikkagi väga hästi hoidnud ja pilte pole ka veel nii megalt palju tehtud. ja kaameras on ju värvid kõik ilusad, siis ma ei tea...kahtlustan, et EHK on probleem ikkagi arvutis, mis ei kanna neid värve nii hästi üle. aga eks ma katsetan kaamerasiseste seadistustega ka veel ja loodetavasti saan asja ilusaks. tänud sellegipoolest!

Re: värvid

Postitatud: 06 Veebr 2011 20:16
Postitas PSSs
Värvihaldust toimetada kaamera LCD-d etaloniks võttes jõuad kaugele. Muidu pole ju pildil viga, mis aparaadist tuleb, ainult kaamera LCD-ga ei istu kokku. Lõpetad selle plönni pildi vahtimise ja oledki kunn.

Re: värvid

Postitatud: 06 Veebr 2011 20:17
Postitas ex-ex-enn
näita mõnda otse kaamerast tulnud pilti.

Re: värvid

Postitatud: 06 Veebr 2011 21:41
Postitas kleenu
PSSs, ei ole vaja nüüd ironiseerima hakata. lihtsalt tekkis selline mure ja tahtsin asjatundjate arvamust kuulda. that's all.

Re: värvid

Postitatud: 07 Veebr 2011 22:55
Postitas kleenu
ex-ex-enn! kui windows ei toeta opsüsteemi tasandil värvihaldust, siis millise tarkvara ma endale hankima peaksin?

Re: värvid

Postitatud: 08 Veebr 2011 01:10
Postitas Külaline
RAW fail on põhimõtteliselt toored bitid ja päis kus säilitatakse andmeid pildistamisparameetrite kohta. Kahjuks pole Nikoni NEF fail standardne. Igal uuel kaameral on see spetsiifiline. See tähendab, et kolmanda osapoole tootjate utiliidid ei saa korralikult uute mudelite RAW failide töötlemisega hakkama. Kõige lihtsam on ViewNX'is RAW failid TIFF formaati konverteerida. Siis on värvitasakaal ja muud parameetrid paigas ja pilt tuleb samasugune nagu kaamera eelvaates.

Re: värvid

Postitatud: 08 Veebr 2011 12:00
Postitas DaStoned
kleenu kirjutas:tere. mul on selline veits rändom küsimus, aga mureks on see, et kui teen oma nikoniga pilte, siis kaameras on pildid kõik väga ilusad ja erksate toonidega, kuid kui panen pildid arvutisse, on nad ikka palju-palju tuhmimad ja "elutud". ei saa enam ise ka aru, kas on viga siis läpparis või kaameras või milleski muus? ehk keegi oskab mingit nõu anda, aitähhh.
Alustame ehk sellest et kleenu annab vajaliku informatsiooni:
1. Kas teed pilti JPG või RAW formaadis?
2. Mis on kaamera värvimudel (Adobe RGB või sRGB)? Loe manuaalist, kust seda uurida tuleb.
3. Mis on kaameras valitud "Picture Control"? Neutral/Vivid/...?
4. Millise monitori pealt pilti vaatad - tootja, mudel? Mis värvid monitori menüüst valitud on?
5. Kas sa kunagi oma monitori värve kalibreerinud oled?
6. Millise tarkvaraga pilte vaatad?

Re: värvid

Postitatud: 08 Veebr 2011 12:18
Postitas kleenu
JPG, sRGB, picture control on kord üks, kord teine (värvierinevus on märgatav)...monitoriks on DELL 1525, värve pole siin kunagi kalibreerinud, sest pole veel põhjust olnud ja pilte vaatan enamasti ikka Windows Live Photo Gallery'ga nagu vast enamik tavakasutajaid.
ja proovisin seda RAW faili TIFF formaati konverteerimist ka, aga ei andnud mingeid tulemusi. võibolla olen ise liialt nõudlik :)

Re: värvid

Postitatud: 08 Veebr 2011 12:59
Postitas DaStoned
Minule tundub kõik OK olevat - ilmselt näed sa pilte sellistena nagu nad on. Kui su ootused on suured, siis pole sa ehk tõesti rahul rahulike värvidega mis kaamerast välja tulevad (ma ka algul polnud). Ega kaamera iseenesest mahlaseid pilte välja ei annagi, teda tuleb veidi pigistada.

Ma küll täpselt ei tea mida, kus ja millise valgusega sa pildistad aga võta alul arvesse, et novembrist kuni märtsini maarjamaal õues pildistades umbropsu värve pildile ei saagi. Lepi sellega või õpi looduslikku valgust enda jaoks ära kasutama. Üks lihtsamaid võimalusi selleks on päikesepaistelisel päeval tund enne loojangut pilte teha. Samas pea meeles, et meie pilvise talvepäeva luitunud-valge hämu on privileeg, mida paljudel teistel maailma piltnikel pole.

Tubastes oludes saab värve välja tuua tehisvalgusega. Kaamera peal oleva väikese välgu võib enamasti toas kinni panna. Kui sul lisavälke pole siis ürita pilti teha põranda/seina/laelampide ja kõrgeks keeratud tundlikkuse või statiiviga.

Kui kaamerast valida Vivid picture control, siis keeratakse kontrast ja saturation üles. Siis on värvid küllastunud, põsed punased ja nii edasi. Kui meeldib, kasuta.

Tagantjärele saad alati tarkvaras soovi korral sedasama kontrasti ja saturation-i veel juurde kruttida, kasvõi mitu korda üle võlli. Windows Live Photo Gallery on küll lihtsakene, aga peaks lubama seda teha. Ma isiklikult soovitaks midagi tsipa edukamat, näiteks Picasa (see on erakordselt kasutajasõbralik väike programmike) või Nikoni enda ViewNX2.

Ja laena sõbralt/töökaaslaselt/kellelt iganes kalibraator ja kalibreeri oma monitor ära.

Re: värvid

Postitatud: 08 Veebr 2011 14:32
Postitas ex-ex-enn
"värve pole siin kunagi kalibreerinud, sest pole veel põhjust olnud"

kui näed pilte kaameras ja arvutis erinevalt, siis on ikka põhjust küll kalibreerimiseks.
kuna pildid on srgb värviruumis, siis neid peaksid iga tarkvaraga normaalselt nägema. küsimus on nüüd selles, kas on sul paigast ära kaamera või arvuti displei. või on mõlemad, üks ühele ja teine teisele poole.

silma järgi kalibreerimiseks pole isegi kalibraatorit tarvis, selleks on olemas erinevad testpildid ja graafikakaartide utiliidid. tulemus pole küll ideaalne, kuid parem siiski kui eimidagi.

Re: värvid

Postitatud: 08 Veebr 2011 15:02
Postitas kleenu
ok. proovin kalibreerimist. ehk saaks mõne lühijuhendi, kuidas seda teha?

Re: värvid

Postitatud: 08 Veebr 2011 16:54
Postitas ex-ex-enn
ma kasutan seda meetodit, mida sulle juba soovitati ("laena sõbra käest kalibraator").

graafikakaardi utiliidid on erinevad, samuti on olemas mitmeid monitori testimise rakendusi, millega saad gammad ja kontrastid paika ajada.

eriti säästuvariandi korral laed guugli abiga leitud testtabeli alla, trükid selle korralikus kohas kalibreeritud värvilise fotoprinteriga paberile ja siis korralikult valgustatud ruumis üritad ekraanipilti trükituga sarnaseks kruvida kasutades graafikakaardi ja monitori pakutavaid vahendeid.

Re: värvid

Postitatud: 08 Veebr 2011 17:01
Postitas ex-ex-enn
ahjaa - korraliku monitori jaoks saad kaasas olnud plaadilt või tootja kodulehelt vastava ICC profiili, mille windowsi peale lahtilaskmisel võivad värvid kohe enam-vähem paika minna.

kui 1525 tähendab inspiron seeria sülearvutit, siis võid abi leida mõnel allpool leitud viitel http://www.google.com/search?q=dell%201 ... 8&oe=utf-8" onclick="window.open(this.href);return false;