1. leht 1-st

Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 23 Jaan 2012 18:49
Postitas avr70
Talvine linn on ilus, eriti tuledes. Olen püüdnud vahelduva eduga jäädvustada, probleem ebastabiilsuses. Palju tuleb nigelaid võtteid, sekka mõni üksik eriti ilus. Kuna ilusamad värvi ja tuledemängud on kesklinnas, on rahvast palju - välgu ja kolmjalal pika säri kasutamine jääb ära, mõni satub vahepeal kaadrisse. Tegin Riias ja Pariisis käe pealt ja leidsin, et aeglasema säriga kui 1/40 käest, lainurk 27 ekv , kippusid metsa minema, samas tingimused surusid 1/20 ka suure ISO-ga ja täisavaga. Pildistabilisaator kogu aeg sisse lülitatud. Ja nüüd eile, –10 pakasega proovisin Helsingis naljaviluks ilma stabilisaatorita ! käest seeria ISO ulatuses 1600-400, igast kolm. Säri tuli ühtlaselt allapoole kaasa 1/30 –1/5. Ja kõik fotod õnnestusid. Loomulikult oli ilusaim 400-ga ja 1/5 sek, ava 3,5; lainurk 27 ekvivalent, kit obje. Ühest seeriast ei saa veel järeldusi teha, aga IS äkki ongi hoopis liiga aeglane. Polegi vajalik? Sest ütlevad ka tootjad, et kolmjalal parem välja lülitada. Aga kui käed juhtumisi võtte hetkel ei värise?
Riia õhtu seerias olid kõik aeglasemad kui 1/40 sek, ekv 27, koos IS-ga ära väristatud. Nüüd polnud ilma IS-ta ükski, isegi mitte 1/5 ära väristatud. Mingit teravuse kadu ei toimunud võrreldes 1/30 või 1/5. Sain lihtsalt kontrollida juhuslikult kaadris olnud kauge auto vaevuloetava numbrimärgi järgi fotodel

Re: Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 23 Jaan 2012 23:26
Postitas Külaline
Jätka samas vaimus.

Re: Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 24 Jaan 2012 19:29
Postitas avr70
Viimasel ajal on tootjad teatanud pidevalt uutest ISO rekorditest ja sellest, kuidas pildikvaliteet ka suurte ISO-de puhul peaaegu ei halvene. Kui välja jätta eriti kallid tippkaamerad, siis testijate lisatud näidisfotodest näeb näiteks, et võte öisest linnatänavast, isegi ISO 6400 (!) puhul täitsa talutav, aga säri 1/15 ??? Mul on lähedastes tingimustes 1/15 tavaliselt ISO 500 juures. Nii suure ISO-ga peaks säri olema ju 1/250 ? see lahendaks paljud probleemid isegi loodusfotograafidel. Lugesin, et 1600-st ülespoole säri enam kaasa ei tule, et puhtalt digitaalne ISO. Et siis sama, kui pildistada 1600-ga RAW ja kodus arvutiga photoshopis tõsta 6400 peale. Pole olnud võimalust proovida, aga selgusetuks jääb, miks sinna 6400 peale siis üldse minna, kui säri tulemus sama, mis 1600-ga, vaid must muutub halliks.
Tootjad on taas proovinud ka võtet, et suure ISO-ga langeb eraldusvõime automaatselt 6 megapiksli peale. Näiteks üldse mitte halb ja mitte odav ( 540 eur) uus Fujifilm X10 teeb nii. Idee on õige, sest vaevalt keegi viletsas valguses maksimaalselt detailid kätte saab. Aga reaalses tänava võttes esineb teine situatsioon. Pole ühtlaselt hämar, vaid hämaras taustas on selged valgustatud alad. Proovisin ise 6 megapiksliga ja oli ikka silmaga näha viletsam lõpptulemus heledamatel aladel. Resolutsiooni arvelt ISO tõsta ei näe erilist mõtet.

Re: Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 25 Jaan 2012 01:07
Postitas German
avr70 kirjutas:Mul on lähedastes tingimustes 1/15 tavaliselt ISO 500 juures.
Äkki on neil ava ka kinni keeratud? Või on manualiga pildistatud ja pärast säri paika seatud (testpiltide puhul väheusutav).
avr70 kirjutas:Pole olnud võimalust proovida, aga selgusetuks jääb, miks sinna 6400 peale siis üldse minna, kui säri tulemus sama, mis 1600-ga, vaid must muutub halliks.
Photoshop on ainult mõnel üksikul kaamera lõpptarbijal olemas, photoshopi kasutamise piisav oskus aga veel vähematel. Tootja poolelt oleks patt eeldada, et kasutaja "ilmutab" ise oma toorfailist kõik vajaliku/võimaliku välja.

Re: Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 27 Jaan 2012 18:40
Postitas avr70
See ISO kiusatus tuleb tihti. Alati, kui valgust napib, ka päeval. Turistina Pariisis alustasin päeva muuseumis. Isiklikuks mälestuseks foto Mona Lisast, vajas kohe ISO-t juurde, et fotol hiljem ära tunneks, päeva lõpus foto Triumfikaarest. Taas tuli ISO juurde keerata, et reljeefid nähtavaks muutuksid. Aga öine tuledes Eiffeli torn oleks veelgi rohkem ISO tahtnud. Paarikümnest võttest vaid paar olid selged. Seepärast olengi teraselt jälginud, kuidas ISO uutel kaameratel rekordeid teeb ... ja kahjuks pettunud. Vaatasin hiljuti üht uue peegelkaamera näidisfotot. Linki pole mõtet anda, sest küllalt ilusast fotost arvnäitajate kättesaamine vajas arvuti eriprogrammi ja paarkümmend minutit. Aga reklaamnäidis fotol siis, pisinäriline öösel, aga prozektori (!) all midagi nosimas, ISO 1600, ava 2,8 ja säri 1/ 200 ??? Näidiskaameral oli äkki ISO nupp lahti tulnud ja keerles tühjalt ? Mul oli juba ISO 400-ga säri 1/3200. Päikese käes saan ma ka uue Nokia mobiiltelefoniga talutava foto, aga tahaks tulemust ka viletsamas valguses. Plaanisin uut kaamerat osta, aga näidifoto peale läksin ostsin igaks juhuks vanale hoopis tagavara aku. Et venitada välja ajani, kui tulevad kaamerad, mis poolpimedas plaksaks praeguse 1/30 asemel 1/60. Lähedal ollakse, aga mitte kohal. Kes pimedat ei karda, ostku uus kaamera muidugi kohe ära, ka õhtusel peatänaval teevad nad juba praegu hea foto, kõrvaltänaval veel mitte. Aga pimedale kõrvaltänavale kalli kaameraga? Ei kipu.

Re: Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 29 Jaan 2012 13:53
Postitas avr70
Kuna tootjad oma testides lahendavad lihtsa asja vahel liiga keeruliselt ( pildistavad aias ämbrit, ja siis jutt juurde, et „ oleks nagu teravam “) tuli endal veel üks lihtne katse teha. Igaüks võib kodus oma kaameraga proovida. Trükkisin tavalise arvutiga A4 lehele numbrite read, järjest väiksemas mastaabis. Seinale 3 m kaugusele. Sai nagu silmaarsti tabel. Stabilisaatori kontroll. Säri 1/20 peale ja käest 5 võtet stabiga ja seejärel 5 ilma. Minu tulemus oli, et iga teine oli ära väristatud nii stabiga kui ilma. Stabi töötas suure värina korral ja oli kasutu väikese korral. Ehk siis ilma stabita olid rohkem ära väristatud. Parim stabiga jäi sutsu alla tavalise parimale. Ilmselt see hetk käed ei värisenud. Seejärel tulin seeriaga 1/60 -1/3, AF, fookus 34 ekv. Parim oli stabiga 1/20 ja teine koht stabita 1/30. Alla 1/20 olid kõik ära väristatud. Sealjuures 1/60 olid ka mõlemil ära väristatud. Järeldus minu kohta, kui kolmjalga ei kasuta – rohkem klõpse, osa läheb täppi. Tõin ka seebika mängu ja nüüd valges, ISO 100, tabel sama ja 1/30 sai õiglus taastatud. Peegelkaamera kõik pildid olid teravamad. Peegelkaameraga ma ei eristanud enam kahte peenemat rida, seebikaga ei eristanud nelja alumist rida. Panen postituse mitmesse, osalt kattub teise teemaga.

Re: Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 04 Veebr 2012 16:54
Postitas avr70
Viimasel ajal on tootjate ülevaated kõik ühtemoodi – uus kaamera on väga hea! Seepärast tuleb endal veidi lugeda „ ridade vahelt“. Näiteks esimesed testpildid uuelt Fuij lipulaevalt –Fuijfilm X-pro 1 on internetis http://www.dpreview.com/news/2012/02/01 ... ro1_Images" onclick="window.open(this.href);return false;. Kaamera on päris kallis, 2300$ ja peabki hea olema. Aga taas olen kiuslik ISO suhtes. Pildil lambapügamine ilmselt ikka valguse käes ja ISO 6400, ava 3,2 ja säri 1/250. Pilt näitab, et müra pole. Aga päevasel ajal on selline säri, liikuva tegevuse pildistamiseks, tavaline, ja kas tõesti peab päeval säripaariks olema 6400? Mis siis saab, kui päev õhtupoole kaldub? Mida rohkem selliseid pilte, seda suurem kahtlus mul nende uute kaamerate ISO de suhtes tekib. Tundub üha enam, et need nupud käivad tühjalt ringi

Re: Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 04 Veebr 2012 21:36
Postitas German
Kõrgem tundlikkus on pandud ju ilmselt uue sensori ja müravähenduse sooritusvõime võimendamiseks. Nad ei väida ju, et madalama ISOga ei saa nii head või veel paremat tulemust. Tõsi, hämaras ruumis tehtuna oleks see näidispilt palju rohkem ütlev.

Re: Õhtuse linna pildistamine

Postitatud: 04 Veebr 2012 22:55
Postitas avr70
Seda minagi, et milleks testpilt päeval 6400-ga, kui päeval võib rahulikult teha 100-ga ja mitte muretseda mingi müra pärast. Ma teeks kõik pildid ISO 100-ga, kui valgus võimaldaks vajaliku kiire säri. Suure ISO peale lähen väga vastumeelselt, kui on juba liiga hämar või ka heas valguses, kui vajan kiiret säri näiteks jooksva looma pildistamiseks. Päeval suvel oli mul näiteks ISO 400 ja 1/3200, enam, kui piisav, täna päeval aknast õue oli ISO 400 ja 1/1000 ja iga nupu keeramine kohe mõjutab säri, nagu peabki. Selle Austraalia päevas lambapügamise valguses peaks selle paarisajase säri juba ISO 200 juures kätte saama, ISO 6400, kui oleks õige, peaks juba pildi valgeks põletama, nagu mul päeval täisavaga juba 1600 juures . Et see on mu kahtlus, et uuematel, suurema ISO kui 1600 juures, müra eriti jah ei teki juurde, sest midagi ei muutugi, see pilt jääb edasi samasuguseks. Võimendus tõstab ja mürasummutus vähendab, kokku teeb pluss miinus null. Selle aparaadiga, mis päeval lambast suure ISO-ga normaalse pildi tegi, pole kahjuks hämaras midagi rohkem peale hakata, kui teiste ja tunduvalt odavamatega. Ka selle lipulaeva eelkäija, Fuij X100 ( 1000 € ) testijad tunnistasid vähemalt ise, et testpilt sõbrast pubis ei tulnud välja, et liiga hämar