Filtrid ja vaherõngad

Nikoni tehnika foorum - mida osta, kuidas kasutada?
Vasta
Heli

Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Heli »

Millise vaherõnga ma peaks ostma Nikon D3100'le, kui tahaks teha makrovõtteid? Ning kas on mingit filtrit, mis teeks pildid veidi kontrastsemaks ja annaks värvidele natuke sügavust juurde?
aavo
Postitusi: 9
Liitunud: 18 Okt 2009 17:26

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas aavo »

Mitte ühegi vaherõnga ja kaamera kerega ei tee sa mingit pilti.
ex-ex-enn

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas ex-ex-enn »

"Mitte ühegi vaherõnga ja kaamera kerega ei tee sa mingit pilti."

oled ikka selles päris kindel?
DaStoned
Postitusi: 85
Liitunud: 09 Juun 2010 12:47
Asukoht: Tallinn

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas DaStoned »

Mis objektiiv sul on, 18-55 G kitikas? Nikonile saab vaherõngaid erinevaid.

Kõige odavamad hiinlaste treitud makrorõngad saab kätte paarisaja krooniga. Minu teada ei toimi autofookus ega ka ava (s.t. see on fikseeritud minimaalse peale). Sellest tulenevalt pead fokusseerima käsitsi, ava suurendamiseks on vaja mingi kompunn välja mõelda mis vedruga ava hoovakest soovitud asendisse fikseeriks (isetegijad on kummipaelte ja millega iganes ehitanud), säriaega on samuti vaja käsitsi määrata. St tehtav, aga paras keberniit.

Edukam variant on osta targad makrorõngad, millega neid probleeme pole. Samas maksavad nad 10-20 korda rohkem. Neid teeb Nikon ise ja kolmandad osapooled - neist üks levinumaid on Kenko.

Mingitel vahepealsetel variantidel on vist ava hoovake sisse ehitatud, st vähemasti ava ja automaatne säri peaksid toimima. Fokusseerida tuleb ikkagi käsitsi.

Mõni kogemustega tegija võiks siinkohal rohkem kommenteerida, näiteks millise objektiivi taha need üldse on mõtet keerata.

Kontrasti või värvi saad sa juurde sobiva valgusega pildistamisel. Näiteks välioludes on päikeseloojangu eel ja päikesetõusu järel värvi kut' muda.

Hiljem on võimalik arvutis töötluse käigus keerata nii kontrasti kui ka värvide sügavust juurde või maha. Algsel pildil peab muidugi olema midagi, mida saaks keerata. Millist töötlusprogrammi sa pruugid?
ex-ex-enn kirjutas:"Mitte ühegi vaherõnga ja kaamera kerega ei tee sa mingit pilti."

oled ikka selles päris kindel?
Algajale fotohuvilise murele pole paremat vastust kui sõbralikud, abistavad postitused mis ei välju teemast.
ex-ex-enn

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas ex-ex-enn »

"Algajale fotohuvilise murele pole paremat vastust kui sõbralikud, abistavad postitused mis ei välju teemast."

umbes midagi sellist oli ka minu küsimuse lähtekoht.

makro puhul pole muidugi (eriti hobipildistajale) autofookus kõige olulisem funktsioon. iseasi on, kui makrovõimeline on kaamera kitobjektiiv. aga alati on võimalus osta 10€ vaherõngaste juurde 10€ eest Industar 61LZ või siis proovida objektiivi reversseerimist vms. valgusmõõtmisvõime aga paraku sõltub kaamerast, üldjuhul odavama otsa mudelid ei mõõda mehhaaniliste objektiividega (siin on pentax meeldivaks erandiks).

värvide ja kontrasti mõjutamiseks on viletsama sensoriga (kompaktkaameratel ja vanematel digipeeglitel) kasutatud polarisatsioonifiltrit, aga ma eeldaks et d3100 sensor on ise piisavalt hea. rõhuks ka valguse valiku ja järeltöötluse tähtsusele.
arvan

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas arvan »

ex-ex-enn kirjutas:"Mitte ühegi vaherõnga ja kaamera kerega ei tee sa mingit pilti."

oled ikka selles päris kindel?
no kui võtta see kaamera kere ja sinna ette kruvida vaherõngas ja pildistada...jah, miski ühtlase tooniga pildi kui sellise ju saab. Objektiivist nagu juttu ei olnud.
Kasutaja avatar
monty11
Postitusi: 326
Liitunud: 16 Apr 2008 11:14
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas monty11 »

Sellise tähenärimise jaoks on Delfi kommentaariruum. Selle mõistukõne asemel oleks aavo võinud sarnaselt DaStoned'le küsida, et mis objektiiviga tegemist on.
Both the universe and stupidity are infinite. I'm not so sure about the former. - A. Einstein
Huvituja
Postitusi: 222
Liitunud: 16 Veebr 2011 21:42

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Huvituja »

Hakkame algusest.
Mis objektiiv sul on?
Kas sul on fikseeritud fookuskaugusega objetiiv, kuhu on peale kirjutaud makro. näiteks 60mm 90mm 105mm 150mm Tamronilt Sigmalt Nikkorilt.
see on klassikaline makroobjektiiv millega pääsed praktiliselt täisesti lähedale pilti tegema.
pigem vajad head statiivi millelt teha makrot.
Kui sul on zoom 70-200,
70-300 saab ka teha makrot, aga tegu pole macro jaoks otseselt mõeldud objetiiviga. Pead jääma ikkagi 1-1,5 m kaugusele.
Algajale on hea stabilisaatoriga objektiiv kui sellega kaugemalt kui meeter pilti teha, siis ajab stabilisaator asja ära ja pole vajagi statiivi. kui objektiivil stabilisaator puudub siis vajad.
vaherõngaga kaotad oluliselt valgysujõudu.Kui taotled kirkamaid värve ja kontrastsuse suurenemist võib olla ringpolarsiatsioonifilter.muidu protector. Odavama hinna filtrid ei kõlba kui sul on objektiiv hea vääristusega.
Väärtuslikule klaasile ainult väärtusliku klaasi peale panna.
konsulteeri poes, kuigi seal tahavad ikka oma kallimat kraami iga hinna eest müüa.
Juhtub et pildistad hämarates olukordades makrot siiis vajad ringvälku. ise kasutan Metz15 makrovälku.
Eks hangid siis kui tõeliselt vajad, ja vahendeid leiad.
German
Postitusi: 451
Liitunud: 05 Apr 2009 15:48
Asukoht: Tartu

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas German »

Huvituja kirjutas:...
konsulteeri poes, kuigi seal tahavad ikka oma kallimat kraami iga hinna eest müüa.
...
See on kusjuures pigem erand kui reegel, mulle on kitobjektiivile ja muudele "vuhvlitele" alati pakutud odavamaid tarvikuid. Kaamerad ja objektiivid on muidugi omaette teema ;) Aga poest võiks koos kaamera ja mälukaardiga läbi astuda küll.
ex-ex-enn

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas ex-ex-enn »

"Mis objektiiv sul on?"

kui küsija kirjutab "mul on nikon d3100" siis eeldatavasti on selle küljes kitobjektiiv. juurdeostetud objektiive märgitaks juba eraldi. eeldatavasti.
Huvituja
Postitusi: 222
Liitunud: 16 Veebr 2011 21:42

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Huvituja »

Kunagi ostsin UV filtrit KIT-ile ja siis tahtis küll 1000 kr filtrit müüa!? leidsime ikka odavama ka lõpuks, kui ma natuke aega jonninud olin.
ex-ex-enn

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas ex-ex-enn »

milleks kitikale meie kliimas uv filter? kitikas maksab samapalju kui kaitsefilter, mis pilti oluliselt viletsamaks ei tee.

müüja pakkus sulle parimat aga sina soovisid viletsamat (odavamat). ma küll ei süüdistaks teda.
Huvituja
Postitusi: 222
Liitunud: 16 Veebr 2011 21:42

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Huvituja »

Ma ei süüdistagi.Tegelikult oli hea õhkkond. Tookord oli plaanis minna mägedesse, selleks UV. ja ma ei nurisenudki.
Ja ega UV siis pilti ära ei riku meie kliimas. Protector on lihtsalt klaas, siis võis lüüa 2 kärbest ühe hoobiga.
See et müüja soovitab parimat see on igal alal nii.
ex-ex-enn

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas ex-ex-enn »

"Ja ega UV siis pilti ära ei riku meie kliimas"

iga lisaklaas, mis objektiivi ja pildistatava vahele panna, mõjutab pilti. odavamate filtrite vääristud on olematu või minimaalne, sealt tekivad kohe lisadefektid valguse peegeldumise, hajumise ja kesteabmillegaveel. vastu päikest pildistamise võid kindlalt ära unustada. lisaks pole teada, millisest aknaklaasist see odav "uv filter" on välja lõigatud. no ja uv filtrite kasutamisel oli mõtet slaidiajastul, kui kõrgmäestikus kippus pilt liiga sinine tulema, digikaameratel on valgetasakaalu muutmise võimalus ja raw-s pildistamine.
Huvituja
Postitusi: 222
Liitunud: 16 Veebr 2011 21:42

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Huvituja »

Ei märganud mingit vahet, et kvaliteet oleks halvemaks läinud.
Praegu olen ainult PRO klassi ostnud.
Huvituja
Postitusi: 222
Liitunud: 16 Veebr 2011 21:42

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Huvituja »

Filter Hoya UV HMC 55mm
Ultraviolettvalgus on silmale nähtamatu ning on eriti tugev väga puhta õhuga mägedes ja rannikualadel. UV valgus vähendab kujutise selgust ning tekitab udusust. UV filter on asendamatu vahend ka objektiivi esiläätse kaitsmisel tolmu ja kriimustuste eest.
HMC tähistusega filter on sisepeegelduste vältimiseks optiliselt vääristatud.


- Kirjade järgi on antud filter vääristatud, mil määral see on iseasi.HMC tähis peaks ikkagi ühtteist lubama.
Külaline

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Külaline »

See UV paranoia oli mingite Kodaki vanade värvifilmidega, digiajal on see mägede ja ranniku jutt rumalus, pigem IR on probleemiks, a see kaitse juba sensori ees. Väärista kuidas tahad, tolmukogujaks ta jääb.
Külaline

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Külaline »

Tere

Üldiselt nikoni enda spetsialistid ütlevad et kaitseklaase ja filtreid ei soovita nad mingil juhul. Üks eelnevgi härrasmees ütles et kõik lisaklaasid muudavad tegelikult asja halvemaks.
Kasvõi seesama Hoya pro pannes selle ette70-200 optikale ja välja zuumides mingile püstisele objektile on vahe isegi aparaadi enda lcd-l üles suurendades näha. Objekti servad muutuvad uduseks ja karvaseks.
Kui see moonutus ei ole probleem, vaid tähtis on kaitseeesmärk siis võib isegiodavamaid aga mitte PRO hoiasid kasutada.
Nikonil endal on samuti filtrid olemas, moonutus väiksem kui hoyadel hind samas suurusjärgus.
Huvituja
Postitusi: 222
Liitunud: 16 Veebr 2011 21:42

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Huvituja »

Külaline krjutas:
Üldiselt nikoni enda spetsialistid ütlevad et kaitseklaase ja filtreid ei soovita nad mingil juhul.

Paratamatu et kasutakase, kõik kasutavad.
Iga Superbrändi spetsialistid, räägivad kasvõi muinasjutte, peaasi et saaks OMA KAUPA müüa.
detailidest rääkides, mida rohkem klaasi seda halvemaks pilt läheb, loogiline, ja mõtlen sellele isegi aegajalt.
HOYA on Tokina.
Nikoni spetsialistel võib Tokina vastu nii mõndagi olla. ;)
Nikoni enda filreid, pole ma poes märganud, kui need Hoya Pro-st paremad on ja samas hinnas, miks nad levinud pole? Hoya valik on suurim.
ex-ex-enn

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas ex-ex-enn »

"Nikoni spetsialistel võib Tokina vastu nii mõndagi olla"

kindlasti on nikonistidel midagi ka hoya, kui pentaxi omanikfirma vastu...

aga kes ütles, et brändimehe elu lihtne peab olema?
Külaline

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas Külaline »

Tere

Kindlasti on kõigi kellegi vastu midagi.
INFOKS.
Kui on vaja mingeid Nikoni filtreid proovida siis Remondieksperdis on need olemas ja ei usu mina et nad keelavad seda proovida.
Jõudu testimiseks!
Kasutaja avatar
monty11
Postitusi: 326
Liitunud: 16 Apr 2008 11:14
Asukoht: Nõmme
Kontakt:

Re: Filtrid ja vaherõngad

Postitus Postitas monty11 »

Objektiivilaenutajad panid äsja üles ühe jutukese filtritest. Sealt võib järeldada, et ka kallimate filtritega esineb kvaliteedikadu. Tõsisema jutu jaoks keri natuke alla sinna, kus korraga on ette keeratud mitte 50 filtrit vaid 5 filtrit.
Both the universe and stupidity are infinite. I'm not so sure about the former. - A. Einstein
Vasta