Üldine fotograafia.

Fotofoorum - koht arutlemaks kõige üle mis fotograafiaga seotud.
Vasta
martra
Postitusi: 24
Liitunud: 08 Okt 2008 20:13

Üldine fotograafia.

Postitus Postitas martra »

Kui minna fotograafiat õppima siis millega ma seal kokku puutun. Ma arvan et mitte ainult pildistamisega. Niisiis äkki tutvustaksite mulle seda teemat. Ma vabandan, sest mu teadmised sellest alast on alles liiga väikesed. :oops: Selleks ma selle teema tegingi, et algajad saaksid küsida igasuguseid algajate küsimusi. :D
Kasutaja avatar
Sten
Postitusi: 162
Liitunud: 16 Apr 2008 11:43

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Sten »

martra kirjutas:Kui minna fotograafiat õppima siis millega ma seal kokku puutun. Ma arvan et mitte ainult pildistamisega. Niisiis äkki tutvustaksite mulle seda teemat. Ma vabandan, sest mu teadmised sellest alast on alles liiga väikesed. :oops: Selleks ma selle teema tegingi, et algajad saaksid küsida igasuguseid algajate küsimusi. :D
Kõik sõltub sellest, kuhu sa õppima lähed ja kes sind õpetavad. Kui sa õpid otse meistri käe all või kusagil fotograafia lihtkursustel, siis eriti sa teemast kõrvale ei astu, võibolla siis vaatame üle trüki võimalused ja tehnika, kuid kui sa lähed näiteks kunstiülikooli jne, siis pildistamine on ainult pisikene osa su kursusest, pigem kratsid pliiatsit paberi peal nüriks ja tutvud ajalooga.
Kasutaja avatar
ViX
Postitusi: 81
Liitunud: 06 Juun 2008 12:45

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas ViX »

martra kirjutas:Kui minna fotograafiat õppima siis millega ma seal kokku puutun. Ma arvan et mitte ainult pildistamisega. Niisiis äkki tutvustaksite mulle seda teemat. Ma vabandan, sest mu teadmised sellest alast on alles liiga väikesed. :oops: Selleks ma selle teema tegingi, et algajad saaksid küsida igasuguseid algajate küsimusi. :D
Kokku puutud päris mitme asjaga:
* kaamera ehitus
* Pildistamis reziimid
* Objektiivid
* ISO ja valgustemperatuur
* Tehnika hooldamine
* Teravussügavus
* Kuidas pildistada loomakesi ja linnukesi
* Maastike pildistamine
jne jne jne ... 8-)

EDU
martra
Postitusi: 24
Liitunud: 08 Okt 2008 20:13

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas martra »

Aitähh! Sain natuke teadmisi juurde. :D
Mart
Postitusi: 75
Liitunud: 27 Apr 2008 16:51

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Mart »

Mina käin praegu EestiFotos Photoshoppi õppimas.
Seni on räägitud muude asjade hulgas värviruumidest, LAB, CMYK, RGB, sRGB vs AdobeRGB, RAW vs JPEG, jne...

Ma ise olen hästi rahul, kuna päästikut vajutades on pildi tulemus teatud tasemel, aga kvaliteetne lõptulemus nõuab järeltöötlust rohkemal või vähemal määral.
martra
Postitusi: 24
Liitunud: 08 Okt 2008 20:13

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas martra »

mida tähendab värviruum?
Kasutaja avatar
ViX
Postitusi: 81
Liitunud: 06 Juun 2008 12:45

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas ViX »

martra kirjutas:mida tähendab värviruum?
http://www.kulbert.ee/index.php?id=3,98,86" onclick="window.open(this.href);return false;
Aga kui lühidalt ... Värviruumi abil kirjeldatakse pildis olevaid värve ... :)
martra
Postitusi: 24
Liitunud: 08 Okt 2008 20:13

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas martra »

veidi uuel teemal nüüd.
milliseid fotograafialiike olemas on. Hetkel ma tean enamvähem ainult makrot. olen ka teistest kuulnud aga pole veel aru saanud mida need tähendavad.
Mart
Postitusi: 75
Liitunud: 27 Apr 2008 16:51

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Mart »

martra kirjutas:mida tähendab värviruum?
No vot täpselt ;)
Mart
Postitusi: 75
Liitunud: 27 Apr 2008 16:51

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Mart »

martra kirjutas:veidi uuel teemal nüüd.
milliseid fotograafialiike olemas on. Hetkel ma tean enamvähem ainult makrot. olen ka teistest kuulnud aga pole veel aru saanud mida need tähendavad.
Mis seal vahet on???
martra
Postitusi: 24
Liitunud: 08 Okt 2008 20:13

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas martra »

sa tahad õelda et kõik elukutselised fotograafid pildistavad kõiki asju? ei usu seda. :lol:
Kasutaja avatar
Ardo-Jako
Postitusi: 551
Liitunud: 14 Apr 2008 19:09
Asukoht: Tallinn

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Ardo-Jako »

Fotograafia liike, on üldiselt ikka üks vist - pigem on küsimusobjektis, mida pildistatakse:
makro - väikesed asjad, mitte ainult lilled ja putukad.
portree - nii inime- kui loomaportree
maastik - loodusmaastik, linnamaastik
arhitektuur - välis- ja sisearhitktuur (interjöör). Üldiselt on nii, et hakka kusagilt pihta. Ega enne ei teagi, millele silma on, ja mis eriliselt hea tunde tekitab. Et teha head portreed on vaja enamat, kui varustust - fotograaf peab olema väga hea suhtleja, avatud ja suutma portreteeritavaga hea kontakti looma. Makro jaoks on kannatust vaja. Istud ühe koha peal ja nokitsed. Maastiku jaoks on vaja silma treenida, tunda kohta, mida pildistamas käid (igal aastaajal, igasuguse ilmaga, igasugusel päeva- või ööajal.) Proovi kõik asjad läbi, selleks ei pea kohe soetama hirmkallist tehnikat. Kui kõike neid proovid, siis alles saad aru, mis on sinu oks. Ja siis alles hakakd investeerima õigesse varustusse. Ühe päevaga need asjad ei tule. Fotograafia on eluaegne haigus. Mõnel on naturaalselt andekas silm, teine peab veidi õppima. Tee endale selgeks mõned kompositsiooni reeglid. Usu mind, neid on kasutatud antiikajast saadik ja nad kehtivad ka tänapäeval. Kui need selged, siis saad hakata nende reeglitega mängima, neid väänama. Uuri teiste inimeste tehtud hinnatud pilte, vaata ja analüüsi, mis neis nii head on. (tihti on väga head pildid tehtud kit-objega, seega ei ole tehnika alati määrav) Värviruum ja -haldus on ka oluline, agalühidalt öeldes puudutab see muidugi paljuski printimist. Arvuti ekraanil paistavad värvid enamasti korrektsed, olenemata värviruumist. Pildistamisel on olulisem värvitemperatuur/valge tasakaal/white balance. See on kõige esimene värviõpetus ;)
Fiat Lux
Pentax K-5 + Pentax FA* 77/1,8
Mart
Postitusi: 75
Liitunud: 27 Apr 2008 16:51

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Mart »

martra kirjutas:sa tahad õelda et kõik elukutselised fotograafid pildistavad kõiki asju? ei usu seda. :lol:
Kusjuures, selleks, et eestis profina ära elada, pildistavadki.
Mõned üksikud ehk on, kes saavad veidi rohkem valida, mida nad teevad.
Mart
Postitusi: 75
Liitunud: 27 Apr 2008 16:51

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Mart »

Arvuti ekraanil paistavad värvid enamasti korrektsed, olenemata värviruumist
Kusjuures ei ole nii. Arvuti ekraanilt vaadates paistavad värvid õiged juhul, kui kasutada programmi, mis oskab värviruumist aru saada. Aga weebibrauserid tunnistavad ainult sRGB-d. Nende jaoks on AdobeRGB, (ka LAB ja CMYK) võõrkeel, mida nad üritavad sRGBna edasi anda. Nii võivadki paista pildid, mille fotoshopis ilusaks keerasid, weebi laetuna, täiesti mööda värvidega.
See info pärineb Urmas Ääro suust, fotoshopi koolituselt.
Kasutaja avatar
Ardo-Jako
Postitusi: 551
Liitunud: 14 Apr 2008 19:09
Asukoht: Tallinn

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Ardo-Jako »

Jah, vabandan, püüdsin võimalikult laialt kirjutada. Samas eeldan, et värviruumi küsimus tekibki fototöötlusprogrammidega, miska neid kasutades ei näe arvutiekraanil suurt vahet, kui üldse. Edasine avaldamine on juba iseküsimus (nii veebis kui paberil).
Fiat Lux
Pentax K-5 + Pentax FA* 77/1,8
Kasutaja avatar
arse-master
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Okt 2008 12:28

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas arse-master »

kus kohas üldse saaks minna fotograafiat õppima, igas suuremas koolis ilmselt mitte.
I am the Great Cornholio.
ex-enn

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas ex-enn »

fotograafid tulevad sidekoolist, fotokunstnikud tartu kõrgemast kunstikoolist ja tallina kunstiakadeemiast.
Kasutaja avatar
arse-master
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Okt 2008 12:28

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas arse-master »

vabandan rumala küsimuse eest aga mis on sidekool? :D
I am the Great Cornholio.
ex-enn

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas ex-enn »

tallina linna II tehnikakool, tallinna sidekool, nüüd tallinna polütehnikumi raadiku erialaosakond.
Kasutaja avatar
arse-master
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Okt 2008 12:28

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas arse-master »

aa, nuh uurin siis selle kohta nati
I am the Great Cornholio.
martra
Postitusi: 24
Liitunud: 08 Okt 2008 20:13

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas martra »

mis vahe on fotograafil ja fotokunstnikul.
ex-enn

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas ex-enn »

sidekoolis antakse käsitööoskused, kõrgkoolides võetakse asi laiemalt ette alustades kunstiajaloost, joonistamisoskusest ja muust säärasest. aga muidu on fotokunstnik samasugune fotograaf kui teisedki.
Kasutaja avatar
Ardo-Jako
Postitusi: 551
Liitunud: 14 Apr 2008 19:09
Asukoht: Tallinn

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas Ardo-Jako »

Ideaalis oleks muidugi mõlema kooli haridus hea. Aga olen kuulnud, et EKA ei võta eriti vastu "sidekooli" omi ning vastupidi. Ag avõib-olla on see vaid kuulujutt halbade inimeste suust.
Fiat Lux
Pentax K-5 + Pentax FA* 77/1,8
ex-enn

Re: Üldine fotograafia.

Postitus Postitas ex-enn »

pole küll sellist juttu kuulnud. ehk räägivad seda need kes sisseastumiseksamitest läbi pole saanud.
eka ja sidekooli vahel ei tohiks juba selletõttu konflikte olla, et vähemalt üks erialaõpetaja (tirul) on neil ühine.
õppimisvõimalustest saab hea ülevaate muide noorte infomessil http://www.teeviit.ee/" onclick="window.open(this.href);return false;
uurisin isegi seal edasiõppimise võimalusi, aga kumbalgi kõrgemal koolil polnud pakkuda mulle sobivat õppevormi.


Viimati tõstatas Anonymous on 14 Nov 2008 09:25.
Vasta