Ilmutamine

Fotofoorum - koht arutlemaks kõige üle mis fotograafiaga seotud.
Vasta
parool
Postitusi: 2
Liitunud: 12 Juun 2009 11:13

Ilmutamine

Postitus Postitas parool »

Tere. pole selle kodus ilmutamisega eriti kursis seega küsiks, et kas kodus saab ilmutada 35 mm filme, mida uuemad euroopa kaamerad kasutavad ja kui jah, siis mis vigureid kõiki mul vaja oleks, et filmirullist pildi kätte saan.
Ette tänades.
Kasutaja avatar
Ardo-Jako
Postitusi: 551
Liitunud: 14 Apr 2008 19:09
Asukoht: Tallinn

Re: Ilmutamine

Postitus Postitas Ardo-Jako »

Kui karbile/filmikassetile on märgitud C-41, siis kodus ei saa teha. tegelt mingi imenipiga isegi saaks, aga hullult mürgine ja peab olema keemiku kraadiga inimene olema.
Kui käsi-ilmutus, siis on vaja:
ilmutustanki
kraadiklaasi
ilmutit
kinnitit
palju vett.
lisatarvitunea on hea, tangid, millega üleliigne vesi peale loputamist maha tõmmata, et see filmilindile ei kuivaks. Ja filmiklambrid (pesulõksud), millega film kuivama riputada.
Ja mis oluline - ilmutustabel, kus erinevate filmide ilmutusajad ja temperatuurid peal
Fiat Lux
Pentax K-5 + Pentax FA* 77/1,8
parool
Postitusi: 2
Liitunud: 12 Juun 2009 11:13

Re: Ilmutamine

Postitus Postitas parool »

aga kas on võimalik osta selliseid filme veel kuskilt ja kui siis milliseid märgistusi ma peaksin otsima?
huvitab eriti must-valged pildid, kuid mingil määral ka tavalised värvifotod.
Eesti foorumitest kuskilt eriti infot selle kohta ei leidnud(võibolla ei oska õigetest kohtadest otsida)
ja kuidas see ilmutusprotsess üldse välja näeb? Kuidas see pilt siis täpselt sinna paberile jõuab? Mis paberit peaks valima?
Kas saab ka suuremaid pilte ilmutada koduste vahenditega, siis 200x300 mm vms?
Olen absoluutne võhik sel teemal aga asi huvitab ja sellepärast ka sada küsimust.
Kasutaja avatar
anton
Postitusi: 498
Liitunud: 24 Nov 2008 18:28
Kontakt:

Re: Ilmutamine

Postitus Postitas anton »

oi neid vidinaid on palju. iseenesest see, kas ta on 35mm vöi laifilm ei olegi nii oluline kui tema ilmutusprotsess, neid on levinumaid kolm - klassikaline mustvalge ilmutus (ilma märgistuseta), mis on köige lihtsamalt kodus teostatav, slaidiilmutus (protsess E6) mis vöimaldab värvilisi pilte saada, aga on palju keerulisem nii pildistada kui ilmutada, ja masinilmutuseks möeldud värvinegatiivfilmid (protsess C41), mille kodune ilmutamine on midagi, millega mina küll ei soovitaks pead vaevama hakata. pöhimötteliselt mustvalge filmiilmutus on kadustes tingimustes levinuim, ja sellele on materiale vabalt saada, C41 ja E6 oleks möistlik lasta film poes ilmutada ja ilmutatud filmist kodus pilte teha. igatahes..

klassikalise mustvalge filmi ilmutamiseks on vaja pimikut, siin sobib ka selline, kuhu ainult käed sisse pistad, aga see peab olema täielikult valguskindel. teiseks on vaja ilmutustanki. pimikus tuleb film kassetist välja lammutada ja tanki siise mineva spiraali peale ajada. siis spiraal tanki sisse panna. tank on valguskindel, selle vöib pimikust välja vötta. siis on vaja ilmutuskeemiat, kinnituskeemiat ja loputusvett. kemikaale on nii pulbrina kui kontsentraadina. eelnevalt tuleb valmis segada vajalik segu, valada nüüd tanki ja siis loksutada. ilmutuse tulemuse määrab keemialahuse kangus, temperatuur ja aeg, kui kaua filmi keemias hoitakse. täpsed ajad sõltuvad konkreetsest filmist, kemikaalidest ja säritusest. siis ilmuti välja valada. loputusvesi sisse ja loksutada, igaks juhuks mitu korda loputada. siis kinnilahus sisse valada ja loksutada. kinnitis peab film olema mingi kindla aja aga erinevalt ilmutist pole hullu, kui film on kinnitis kauem. peale kinnitis olemis ei ole film enam valguse suhtes tundlik. siis uuesti korduvalt loputada ja film kuivama riputada

filmist piltide ilmutamine on palju löbusam. vaja on paberit, suurendusaparaati, ilmutuskemikaale ja vanne. seekord tuleb pimedaks teha terve tuba. kuna paber ei ole ligilähedaseltki nii tundlik, kui film, siis vöib öige pisut vaevumärgatavat valgust olla, olemas on spetsiaalsed punased nörga valguse lambid, et oleks pimikus vöimalik näha, mida teed. film läheb suurendusaparaadi vahele, masina all on näha pildi kujutis, sätid masina nii, et kujutise suurus oleks sobiv, sätid pildi teravaks, ja lülitad masina lambi välja. paned paberi masina alla, paned lambi vajalikuks ajaks uuesti pölema.säriajad on tavaliselt sekundi ja kümne vahel. öige säriaja leidmiseks vöib ühe paberi ribadeks löigata ja phe riba ilmuti alla panna, ja paberi peale tavaline paber katteks, nii et fotopaberit ainult ots välja paistab. lased sinna ühe sekundi valgust peale, siis tömbad kattepaberit veidi rohkem maha ja valgustad uuesti srekundiks. siis on fotopaberi ülemine osa saanud kokku kaks sekundit säri. nii teed oma kümme korda ära, ja ilmutad selle testriba ära. seal on siis näha mitu sekundit vaja on terve pildi jaoks. osadel suurenditel peab ise nuppu all hoidma, osadel on relee. kui paber säritatud, siis läheb paber eelnevalt ettevalmistatud ilmutilahusega vanni. see ongi köige huvitavam osa, vaadata kuidas ilmutusvannis pilt tasakesi paberi peale tekib. see vötab aega kuskil minuti kui öeigesti mäletan (viimati tegin käsiilmutust oma viis aastat tagasi) kui pilt on sobiva tumeduse saavutanud, kolib paber pesuvanni ja sealt edasi kinnitvanni, kus ta möned minutid ligunema peab. siis uuesti pessu ja kuivama. ongi valmis.
värvilist käsiilmutust ei ole ise teinud aga seal peaks olema 3-4 ilmutusvanni järjest ja lootus asjaga täppi panna on oluliselt väiksem, mina vaeva ei näeks, samuti ei kujuta ette kust värvilisi kemikaale ja paberit saada vöiks olla. 20x30 cm venitab vast enamuste ilmutusmasinatega kuidagi välja.
popp on see, milleks sa muutud, kui sa ei tea, kes sa oled
melsu

Re: Ilmutamine

Postitus Postitas melsu »

Ei hakanud uut teemat tegema, kuna teema sarnane :) Nimelt tahaks teada, kas Tartus tegutseb mõni fotoklubi vms, kus oleks pimik nii filmi kui piltide ilmutamiseks koos vastava aparatuuriga. Nii, et saaks kätt proovida?
A. Kiin

Re: Ilmutamine

Postitus Postitas A. Kiin »

Tartu suhtes ei oska aidata, aga Tallinnas Nõmme Noortemajas on huvilistel see võimalus olemas.
Vasta