kalasilma objektiivide kohta

Fotofoorum - koht arutlemaks kõige üle mis fotograafiaga seotud.
Vasta
guest

kalasilma objektiivide kohta

Postitus Postitas guest »

ma ise ei ole reaalselt ühtegi kalasilma objektiivi käes hoidnud, ega sellega pilti teinud, nii et ma tegelikult ei tea asjast midagi. tahaks aga teada mõnda asja ja ehk siin on targemaid kes saavad mu küsimustele vastata. näiteks, olen internetis vaadanud erinevaid kalasilmaga tehtud pilte. osad pildid on nagu tavalised pildid, lihtsalt moonutustega, nt see: http://static1.nagi.ee/i/p/287/63/071908673b10bb_l.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; ja siis on sellised pildid, kus on pilt ümmarguselt keskel ja foto servad on musta värvi, nt see: http://www.nikonweb.com/fisheye/fisheye_flower.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; ehk keegi seletaks mulle miks nii on? kas erinevad objektiivid teevad neid pilte erinevalt? siis olen pannud tähele, et kalasilma objektiivide mm on 4,5; 8; 10,5; 15... mida see täpselt tähendab, mis sellest muutub? leidsin ka sellise asja: http://www.photopoint.ee/et/toode/943/l ... -fisheye-2" onclick="window.open(this.href);return false; mida sellest arvata? olen kuulnud ka, et kasutatakse mingit vene objektiivi uue digipeegelkaamera (nt nikon d90) ees, kuidas see võimalik on, mingi üleminek pannakse vahele? igasugune selgitus asjale ja abi teretulnud!
Kasutaja avatar
anton
Postitusi: 498
Liitunud: 24 Nov 2008 18:28
Kontakt:

Re: kalasilma objektiivide kohta

Postitus Postitas anton »

need ongi tehtud erinevate objektiividega.
üldjoontes loetakse kalasilmaks sellist objektiivi, mis ei ürita kaadri servade poole sirgeid objekte pildil sirgeks venitada, vajd jätab need kaardu. enamasti on nende objektiivide vaateväli 170-180 kraadi. iga objektiiv tekitab fookustasandile ringikujulise kujutise, aga kaamera sensor ei ole ümmargune ja me ei tahakski enamasti ümmargusi pilte saada. seetöttu on see kujutisering tehtud nii et ta oleks sensorist suurem, ja kogu sensor mahub selle pildiringi sisse. sama saab teha ka kalasilmaga, teha objektiivi pildiring sensorist suurem, nt. nii et kaadri nurgad puudutavad pildiringi. sellisel juhul on see 170 kraadi möödetud piku pildi diagonaali, kui mööta pildi keskel ülevalt alla, jääb see vaateväli jupi kitsamaks. kui minna aga veel ekstreemsemaks, saab teha selle objektiivi pildiringi sensorist väiksemaks, siis tulebki kaadri keskele ringikujuline pilt ja ülejäänud on must. ma ei tea kuda neid eesti keeles nimetatakse, aga inglise keeles on selle, mis teeb ringi pildi keskele, nimi circular fisheye. siis on see 170/180 kraadi selle ringi ühest servast teise, üksköik mis suunas. need millimeetrid iseenesest kalasilma puhul nii olulised ei olegi. lihtsalt osad kalasilmad on möeldud poolkaadriga ja osad täiskaadriga sensoriga kaameratele. seda peaks siis juba mingi kindla objektiivi puhul silmas pidama. kui on vene objektiiv, mis on M42 keermega, siis on vaja adapterit, neid on igale kaameratootjale olemas. siis muidugi kaob kohe automaatfookus ja enamasti ka täpne särimöötmine. osad vene firmad toodavad ka juba öige bajonetiga objektiive, aga need on siiski manuaalfookusega.
popp on see, milleks sa muutud, kui sa ei tea, kes sa oled
Kasutaja avatar
anton
Postitusi: 498
Liitunud: 24 Nov 2008 18:28
Kontakt:

Re: kalasilma objektiivide kohta

Postitus Postitas anton »

see lomo on ring-kalasilm, ehk siis see teine variant. ta on pikslipiilujate jaoks liialt nigela pildikvaliteediga, aga see ongi üks lomograafia iseärasusi.
popp on see, milleks sa muutud, kui sa ei tea, kes sa oled
Vasta