Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Fotofoorum - koht arutlemaks kõige üle mis fotograafiaga seotud.
Kilgamees

Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Kilgamees »

Antud juhul on vaatluse all objektiiv: http://www.digitaltoyshop.com/Samyang_s ... 253_6665_1" onclick="window.open(this.href);return false;

Pikkus on 500 mm aga hinnangut zoomile ei oska arvata.
German
Postitusi: 451
Liitunud: 05 Apr 2009 15:48
Asukoht: Tartu

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas German »

Zoom on 0 (null), kuna see on fikseeritud fookuskaugusega objektiiv. Kui vaatenurka tahad arvutada, siis kasuta selliseid abivahendeid.
Ands
Postitusi: 207
Liitunud: 24 Okt 2008 18:14

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Ands »

fiksobjektiivil ei olegi suumi, suumikordaja näitab laiema otsa ja kitsama otsa suhet.

vähemalt minu loogika ütleb nii. Niikuinii keegi kohe parandab:P
ex-ex-enn

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas ex-ex-enn »

a) ma ei soovita sellist osta
b) ühe fookuskaugusega objektiivil pole zoomi, nagu kirjutasid ka eelmised vastajad
c) kui võtta aluseks sinu olemasolev 18-55 objektiiv, siis võiks öelda, et "zoom" läheks sellega koguni 27,8 "kordseks", ilmselt seda pidasid sa silmas
Kilgamees

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Kilgamees »

18-55-l on minu meelest ju vaid 3x zoom. See tuleb ju lihtsalt välja kui tehtud pilte vaadata, et see pole nii võimas.

Kuid nimetatud 500 mm objektiivi nimi on lausa super zoom. Kuidas siis selline nimi kui üldse zoomi ei ole?

Lugesin, et sellel on lähim võimalik fookuskaugus 10 m ja kaugeim võimalik astronoomiliste taevakehade juures. :) Ei tea mis see üks fikseeritud fookuskaugus siis oleks?

Zoomist erinev asi olevat suurendus. Seda peaks ju olema ikka, sest mis mõte muidu sellel 500 mm-l oleks?

Miks ma selle ostaksin? Sest see on normaalse hinnaga. Millest ma siis ilma jään kui sellega üritan looduses pildistada? Muidu pakutakse sellele mudelile alternatiivselt maksimaalselt 11x zoomiga objektiive. See pole ka eriti palju, isegi kompaktkaamerad ületavad seda.
indrme
Postitusi: 186
Liitunud: 03 Juun 2010 22:29
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas indrme »

Selle objektiivi puhul ongi zoomina mõeldud n-ö suurendust. See tuleb välja ka nt lausest: "It's perfect for nature photography, astro-photography, spy photography and any situation where zooming is really necessary."

Täiskaadriga kaamera ees oleks selle objektiivi "zoom" (antud juhul suurendus) 500/50=10 korda. Poolkaadriga kaamera ees saab veel 1,5-1,6 korda rohkem "zoomi", sest vaatenurk on väikesem. Kui selle objektiivi saaks kuidagi väikse sensoriga kompaktkaamera ette keerata, siis oleks "zoom" veel suurem.
Objektiivide suurendusest on juttu näiteks siin: http://blog.photopoint.ee/objektiividest-uldisemalt/

Tavaliselt räägitakse suumist siiski fookuskauguste vahemiku mõttes: 18-55 mm objektiiv on 3 kordse suumiga.
Sellel kompaktkaameral http://blog.photopoint.ee/pentax-lajata ... lse-loodi/ on 20 kordne suum, kuid suurendus on pikemas otsas 560/50. Nii et kui täiskaadriga kaamera ette panna 560 mm objektiiv, siis teeb ta sama suurendusega pildi kui see kompaktkaamera objektiivi kõige pikemas otsas.
Kilgamees

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Kilgamees »

Siin kirjutatakse, et fikseeritud fookuskaugusega objektiivid olevat isegi paremad. http://www.kenrockwell.com/tech/fixed-l ... ctures.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Ei tea kas minu Nx11 võimaldab poolkaadrit... Sensor on tal ebaharilikult suur küll.

Natuke imelik on see, et kui on 500 mm pikkust, siis suurendus on ikkagi ainult 10x. Seega on see http://lenshero.com/lens/Samsung-18-200 ... .I.S.-lens" onclick="window.open(this.href);return false; 200 mm objektiiv isegi tugevama suurendusega kui eeltoodud 500 mm-ne? Viimasel on väiksem ots 18, see tähendab et midagi läheb kaotsi?
German
Postitusi: 451
Liitunud: 05 Apr 2009 15:48
Asukoht: Tartu

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas German »

See objektiiv pakub eriti kitsast vaatenurka täis- ja poolkaader peegelkaamerate ees kasutades. "Zoom" on selle kohta väär ja eksitav mõiste, kuna see tähistab muutuvat fookuskauguste vahemikku.
Kilgamees kirjutas:Lugesin, et sellel on lähim võimalik fookuskaugus 10 m ja kaugeim võimalik astronoomiliste taevakehade juures. :) Ei tea mis see üks fikseeritud fookuskaugus siis oleks?
Selle objektiivi fookuskaugus (focal length) on muutumatu 500mm, mis määrab ära selle poolt tekitatava vaatenurga erineva kaadri mõõduga kaamerate ees. Sinu poolt viidatud mõiste on tegelikult teravustamiskaugus (focusing distance), mis on loomulikult muudetav, et nagu ikka saaks teravustada erineval kaugusel olevatele objektidele.
Kilgamees kirjutas:Zoomist erinev asi olevat suurendus. Seda peaks ju olema ikka, sest mis mõte muidu sellel 500 mm-l oleks
Suurendusest on mõtet rääkida eelkõige makroobjektiivide puhul. Ärme seda siin torgi.

Kui sa võrdled nö "zoomi" kompaktkaamerate omaga, siis oletades, et tavalise kompaktkaamera objektiiv algab kuskil 24mm (35mm ekvivalent) juurest, oleks 24-500mm objektiivi "zoom" 20,8x.
Külaline

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Külaline »

Sul on kõik sassis nagu pudru ja kapsad. Suurendusteguri ja lollaka "zoomi" paned kokku, zoomi kordaja ja suurendusteguri ajad segi.
http://et.wikipedia.org/wiki/Fookuskaugus" onclick="window.open(this.href);return false; googelda ise edasi, kõik on emakeeles veebis kirjas.
200mm annab 4x suurendust, kuda ta suurem on kui 10x.

Fotograafias on selline reegel, kvaliteet sõltub otseselt hinnast. Veinidega võib teisiti olla, kallis vein ei pruugi kõigile maitseda. See plönn, mida sa osta unistad on mänguasi, korraks proovimiseks, edasi müüa seda ei õnnestu mingi nipiga, seda enam, et samsasi eestimaal eriti ei levitata.
indrme
Postitusi: 186
Liitunud: 03 Juun 2010 22:29
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas indrme »

See Samsung N11 ongi poolkaadriga (23,4 x 15,6 mm sensor)
German
Postitusi: 451
Liitunud: 05 Apr 2009 15:48
Asukoht: Tartu

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas German »

Kilgamees kirjutas:Siin kirjutatakse, et fikseeritud fookuskaugusega objektiivid olevat isegi paremad. http://www.kenrockwell.com/tech/fixed-l ... ctures.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Ei tea kas minu Nx11 võimaldab poolkaadrit... Sensor on tal ebaharilikult suur küll.

Natuke imelik on see, et kui on 500 mm pikkust, siis suurendus on ikkagi ainult 10x. Seega on see http://lenshero.com/lens/Samsung-18-200 ... .I.S.-lens" onclick="window.open(this.href);return false; 200 mm objektiiv isegi tugevama suurendusega kui eeltoodud 500 mm-ne? Viimasel on väiksem ots 18, see tähendab et midagi läheb kaotsi?
Hetkel tundub, et fotograafia põhimõisted on sul selgeks tegemata. Poolkaadri (ehk crop sensor) all peetakse silmas täiskaadrist (35mm filmikaadri suurune sensor) väiksemat peegel- või hübriidkaamera sensorit, tähistatakse APS-C/H jne. NX11'l ongi poolkaadersensor.

Võta mõni korralik fotoõpik ette või kasuta neitavaruste usaldusväärseid allikaid ja tee endale kõik need põhilised mõisted selgeks.
ex-ex-enn

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas ex-ex-enn »

loe ja imesta...
Kilgamees

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Kilgamees »

Korralikke fotoõpikuid pole saada. :)

Jõudsin ise ka internetis selle APS-C-ni. Seega peaks see 500 mm venitama välja rohkem suurendust kui 10x?!
ex-ex-enn

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas ex-ex-enn »

suurendus millega võrreldes? kuipalju peaks suurendama?

kui võtta aluseks minu eelmises postituses toodud 18mm, siis suurendab see lausa 27,8x mis aga ei tee selle õnnetu juraka pilti paremaks või seda kuidagi praktikas kasutatavamaks.

enesetunnet see muidugi tõstab, raha raisatud mõttetu kola peale, aga vähemalt 27,8x "zoom"...
Kilgamees

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Kilgamees »

Objektiiv 18-55 on juba olemas, mis pidi 27,8x andma aga seda ma ei taipa kuidas.

Küll ei saanud ma veel aru kuskohast tuleb arvutuses täiskaadri puhul 500/50=10 just see arv 50. Kas see on mingi standard? Poolkaadri puhul peaks selle veel 1,5-ga läbi siis jagama. Ja tulemuseks oleks 500 mm objektiivi puhul 15x mida iganes siis. Mul oli varem Canoni 10x kompaktkaamera. Püüan sellest lähtekohast lihtsalt võrrelda. Nüüd tunnen puudust sellest zoomist või suurendusest või ma ei tea milleks peaksin seda nimetama. Lihtsalt hämmastav, et nüüd peab 15x jaoks sellise juraka pika objektiivi soetama. Ma ei kavatsegi professionaaliks saada aga tahaksin saada omale võimaluse kaugemal olevaid objekte pildistada.
German
Postitusi: 451
Liitunud: 05 Apr 2009 15:48
Asukoht: Tartu

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas German »

Mis selle ujuva nimetusega termini suuruse teadmine sulle praktikas kasu toob? Mitte munagi.

Jäta arvutamine sinnapaika ja otsusta ära, mis sinu jaoks tähtis on: kaugemal olevate objektide pildistamine, pildikvaliteet, odavus või veel mõni muu eesmärk.

Korralik fotoõpik on täiesti olemas ja vabalt saadavalt. Ka raamatukogudes.
Kilgamees

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Kilgamees »

Toob ikka küll kasu. On ju vaja teada kas mul õnnestub sellega lindu puu otsas pildistada või mitte. Praeguse 18-55 objektiiviga ei õnnestu. Kuidas ma siis peaksin tegema vahet objektiividel ja oskama valida õiget???

Kaugemal olevat objektide pildistamine kõigepealt. Kas keegi oskab Nx11-le alternatiivi pakkuda kaugelt pildistamiseks? Adapteriga saab vist erinevaid objektiive kasutada? Seesamagi vist kasutab adapterit.

Õpikutega on see asi, et need on kas liiga algaja tasemel, keskendunud mingile muule teemale või liiga spetsiifilised. Internetist otsimiseks peab natuke aju liigutama ja saab ka vajaliku vast kätte.
ex-ex-enn

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas ex-ex-enn »

selle pimeda ja uduse jurakaga sa ikka lindu pildile ei saa.

sulle anti viide aderi ja tartesi raamatule, ilmselt sa pole seda veel lugenud, kui selle viimase lõigu kirjutasid.
Külaline

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Külaline »

http://lenshero.com/lenses/samsung-nx11-lens" onclick="window.open(this.href);return false;

güüügl andis esimese otsingu peale.

siit listist võtaks ilma lähemalt uurimata nr 2.

selliste linnupilditajate jaoks, kes bussiaknast või rõdul tugitoolist pilti tahavad saada jääb lühikeseks, umbes 3679mm oleks neile sobiv.

õpid roomama, hiilima, varjuma - saab 200mm-ga kõik tehtud.
indrme
Postitusi: 186
Liitunud: 03 Juun 2010 22:29
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas indrme »

Kilgamees kirjutas:Küll ei saanud ma veel aru kuskohast tuleb arvutuses täiskaadri puhul 500/50=10 just see arv 50. Kas see on mingi standard? Poolkaadri puhul peaks selle veel 1,5-ga läbi siis jagama. Ja tulemuseks oleks 500 mm objektiivi puhul 15x mida iganes siis. Mul oli varem Canoni 10x kompaktkaamera. Püüan sellest lähtekohast lihtsalt võrrelda.
Läbi 50 mm objektiivi täiskaadri ees paistavad asjad enam-vähem nii suured nagu palja silmaga vaadates. Poolkaadri ees peaks selleks olema 35 mm objektiiv või midagi lähedast.

Selle Canoni kompakti puhul peaks vaatama, mis fookuskaugused tal 35 mm ekvivalendina antud on. Arvata võib, et need on 35-350 vms. Sellel kompaktil on suumivahemik 10-kordne, maksimaalne suurendus (pikemas otsas) aga ehk ainult 7 korda.
ex-ex-enn

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas ex-ex-enn »

selle täiskaadri ja 50mm on nii ja naa. ühestküljest on harjutud nimetama normaalobjektiiviks seda, mille fookuskaugus on võrdne kaadri diagonaaliga. 24x36 kaadri puhul on see 43mm kanti.

mugavusest või millest iganes on alates leica ja contaxi esimestest kinifilmi kaameratest praktikas sellest saanud 50mm. samas tänaval ja siseruumides pildistamisel on normaalobjektiiviks 35mm.

selle normaalobjektiivi vaatenurga juurde on lausa terve teooria välja mõeldud, kus normaalobjektiiviga teatud kauguselt pildistades ja seda suurendatuna seinal teatud kauguselt vaadates näeb inimene sama perspektiivi, mis palja silmaga vaadates...
Kilgamees

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Kilgamees »

Kui ma vaataksin niiöelda korralikku objektiivi, siis peaksin välja käima 5000 eurot. Paraku Eesti majandus seda korralikkust välja ei kannata.
ex-ex-enn

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas ex-ex-enn »

küll see eesti majandus selle 5000€ välja kannatab, pigem on sul omal likviidsuskriis...

300/4 hind peaks seal tuhande-kahe vahel olema, kasutatuna veel soodsam. aga sa võid muidugi kokkuhoidliku inimesena ka odava ja kvaliteetse objektiivi osta, enne odava ja siis kvaliteetse...
Külaline

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Külaline »

Mis sellel 186 naelasel äda on? Ainult 4x zoom vä? Originaal ikkagi. Kõik elekter toimib. Täiesti korralik. Oskajale muidugi.
Külaline

Re: Kuidas objektiivi zoom'i arvutada?

Postitus Postitas Külaline »

Tehke omale terminid selgeks:
http://www.eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q=suum&F=M" onclick="window.open(this.href);return false;
Kui terminid selged, siis välismaa keele oskajad saavad siit nõu:
http://tinyurl.com/ctqdkdx" onclick="window.open(this.href);return false;
... ja siis vaielge edasi, kellel suurem on
Vasta